W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej. WuKaDka we współpracy z Niepubliczną Szkołą Specjalną „PRZYLĄDEK” przeszkoli część swojego personelu z zakresu obsługi osób ze spektrum autyzmu. Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Autyzm – rozumiem, pomagam”, która wyeksponowana jest przy stacji WKD w Komorowie.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie a jednocześnie  uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. A problemy osób z niepełnosprawnościami wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy bojąc się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i wsparcie, sprawiają, że osobom ze spektrum autyzmu łatwiej funkcjonować w społeczeństwie.

WuKaDka dostrzega problemy osób z niepełnosprawnościami i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. W kwietniu – w ramach niebieskiego miesiąca – będziemy szkolić część naszego personelu z zakresu obsługi osób ze spektrum autyzmu. Profesjonalne szkolenie realizowane będzie w ramach współpracy i dzięki uprzejmości Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „PRZYLĄDEK”.

WuKaDce zależy na tym, aby budować wrażliwość społeczną i likwidować bariery międzyludzkie, które sami niepotrzebnie tworzymy bojąc się inności. Aby choć trochę przybliżyć tematykę autyzmu - jak co roku - wspólnie z Niepubliczną Szkołą Specjalną „PRZYLĄDEK” przygotowaliśmy dla Państwa wystawę fotograficzną tym razem pt. „Autyzm – rozumiem, pomagam”. Wystawa wyeksponowana jest przy stacji WKD w Komorowie (skwer Wojciecha Młynarskiego) w ciągu ulicy Aleja Marii Dąbrowskiej do 30 kwietnia 2023 roku.

img 6020  img 6029  img 6035

Akceptujmy siebie nawzajem, wspierajmy się i odnośmy się do siebie z szacunkiem a wszystkim nam będzie żyło się szczęśliwiej!


Poznaj i zrozum spektrum autyzmu

Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Autyzm nie jest chorobą – nie można się z niego wyleczyć – to zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie. To zespół cech, które utrudniają budowanie odpowiednich relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.

Spektrum czyli różnorodność. Spektrum autyzmu oznacza dużą różnorodność funkcjonowania osób autystycznych. Każda osoba w spektrum autyzmu ma nieco inne nasilenie objawów i nieco inny profil objawów. Każda osoba z autyzmem jest zupełną indywidualnością i u każdej autyzm wygląda inaczej. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, a objawy różne poziomy nasilenia – stąd „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Spektrum autyzmu wynika głównie z czynników genetycznych i środowiskowych. Ze względu na wciąż przybywającą liczbę osób ze spektrum autyzmu ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.

Autyzmu się nie wyleczy, ale można go akceptować i wspierać osoby ze spektrum, aby zrobić to odpowiednio należy pogłębiać wiedzę na jego temat.

Oto kilka rad jak możesz pomóc osobom ze spektrum autyzmu:

  • Nie oceniaj.
  • Nie ignoruj.
  • Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania.
  • Nie oceniaj, jak krzyczę.
  • Nie śmiej się z nas, nie traktuj nas, jakby nas nie było.
  • Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców.

Informacje nt. spektrum autyzmu można znaleźć  również zapoznając się z kampanią "STOP Przemocy #przyjaźniedla autyzmu" https://autismteam.pl/https://www.facebook.com/autismteam/?locale=pl_PLhttps://www.youtube.com/channel/UCq2ZnHj6xLCiicsb_yIGJyw